2017 KPSS Lisans Başvuru Tarihleri

0
5

22 ve 29 Mayıs’ta yapılacak olan 2016 KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) için ilk aşama olan başvuru dönemi başladı. Sınava girecek olan adayların KPSS başvurusu yapabilmeleri için 31 Mart 2016 saat 23.59′a kadar süreleri bulunuyor.

Lisans düzeyinde yapılacak olan 2016 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), 22 Mayıs 2016 ve 29 Mayıs 2016 tarihlerinde, sabah ve öğleden sonra gerçekleşecektir. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), MEB öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak 24 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşecektir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, din hizmetlerinde görev almak isteyen adayların katılacakları Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), 6 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşecektir.

2016 KPSS

2016 KPSS başvuruları, 17 ve 31 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

Sınava katılacak tüm adaylar 22 Mayıs’ta yapılacak olan sabah oturumuna katılmak zorundadır. Gerçekleşecek olan diğer oturumlardan hangilerine gireceklerine adaylar kendileri karar vereceklerdir.

Sınava hem üniversitelerin lisans programlarından mezun olanlar, hem de sınav başvurusu sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi olan 2 yıl içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. Durumunun koşullardan herhangi birine uymadığı tespit edilen adaylar, sınava katılmış olsalar bile sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmayacaklar.

Dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim programından (lisans) 31 Mart 2016 tarihi itibarıyla mezun olmamış olmak koşuluyla; iki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açıköğretim (ön lisans) ve ortaöğretim (lise ve dengi meslek lisesi) mezunları ile bu okullardan mezun olabilecek durumda olanlar 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak olan sınava katılacaklardır. Bir lisans programından 31 Mart 2016 tarihi ve öncesinde mezun olanlar, KPSS’ye lisans düzeyinden girmek zorundadır. Bir lisans programından 31 Mart 2016 tarihinden sonra mezun olacaklar ise mezuniyet durumlarını göz önünde bulundurarak, KPSS’ye lisans düzeyinden veya ortaöğretim/ön lisans düzeyinden girebileceklerdir.

Adayların birden fazla öğrenim düzeyinde Kamu Personel Seçme Sınavı’na girmeleri mümkün değildir. 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans sınavıyla ilgili kılavuz ayrıca hazırlanacak ve adaylara internet üzerinden duyurulacaktır. 2016-KPSS/Lisans’a son başvuru tarihi olan 31 Mart 2016 tarihi itibarıyla lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar, ön lisans veya ortaöğretim düzeyinde yapılacak sınava başvuramazlar.

KPSS sonuçları, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda da kullanılacaktır. KPSS’ye öğretmen kadrolarına girebilmek için başvuran adaylar, sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak 24 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak olan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (ÖABT) katılmak zorundadır. 2016 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan ÖABT sınav alanlarına Okul Öncesi Öğretmenliği alanı da eklenmiştir.

Sınava katılmak isteyen adaylar aşağıdaki linklerden başvuru kılavuzu ve başvuru linkine ulaşabilirler:

Başvuru Kılavuzu: http://www.osym.gov.tr/belge/1-26020/2016-kpss-lisansoabtdhbt-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html

Başvuru Linki: https://ais.osym.gov.tr/

Bir önceki yazımız olan Zamlı Öğretmen Maaşları 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here