Arkeolog Maaşları Ne Kadar

0
22

Arkeolog Maaşları hakkında bilgi vermeden önce, Arkeologlar ne iş yapar
Toplumumuzda çok bilinmese de arkeologların çok önemli bir yeri vardır. İnsan oğlunun var olan tarihinin araştırılması ve verilerin analiz edilmesini bu meslek dalında ki kişiler yapar. Maalesef ülkemizde çok büyük bir iş alanı yoktur. Ancak kendini iyi geliştiren ve mesleğini iyi yapanlar asla bu meslek dalından işsiz kalmazlar. Arkeolog mesleği son derece önemli bir yere sahiptir.

arkeolog-maasi
Arkeolog maaşları

Arkeolog olan kişiler genel olarak devlet bünyesinde çalışma şansına sahiptirler. Devletin memur kadrosuna giren ve belli bölgelerde bulunan müzeler için tarihi eser toplarlar. Var olan eserler hakkında daha detaylı bilgi vermek amaçıyla araştırma yapar ve bu araştırmaları müzeler ile paylaşırlar. Genel olarak arkeolog maaşları çalıştığı ile, çocuk sayısına ve dil bilme sayısına göre değişiklik gösterir. Genel olarak arkeologlar 2300-2800 Türk Lirası para kazanırlar.
Arkeologlar Uzman Olabilir Mi?
Bu mesleği yapanlar zamanla mesleklerinde yükselebilirler. Görev yaptıkları müzelerde ve ya o bölgede zaman içerisinde arkeolog uzmanları unvanını alabilirler. Genel olarak bu meslekler eski medeniyetlerin yaşadığı topraklarda görev yapmaya devam etmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here