Astsubay Maaşları 2017

5
36

TSK için çok önemli olan ve ordunun temellerini oluşturan Astsubaylar da her sene yapılan maaş artışlarından etkileniyorlar. Astsubayların maaşları çalışma yaptıkları yerlere ve aynı zamanda gerçekleştirmekte oldukları görevlere göre bunlara ek olarak rütbelerine göre değişim gösterir.

Astsubay maaşları birçok özelliğe göre değişim göstermektedir. Bir ast subayın görev yaptığı kuvvet; kara, deniz, hava, jandarma kuvvetleri uyguladıkları tazminatlara göre ve aynı zamanda kendilerinin almış olmakta olduğu kurslar ile tazminatlara göre farklılıklar göstermektedir. Kara kuvvetleri komutanlığı içerisinde görev almakta olanlar için uygulanan komando tazminatı, Hava kuvvetleri komutanlığı içerisinde uygulanmakta olan uçuş tazminatı gibi birçok tazminatlandırma Astsubaylar için maaş farklılıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Aynı zamanda bilindiği üzere Astsubay olmak bir rütbe temsil etmemektedir. Astsubaylar arasında rütbeler bulunmaktadır. Örneğin; Astsubay Çavuş, Astsubay üstçavuş, Astsubay Başçavuş gibi rütbeler mevcuttur.

Belirlenmiş rütbeler baz alındığı zaman Astsubay maaşları fark olarak ele alındığı zaman farklılık çalışılan yıllar ve bunun yanı sıra kıdeme göre artışlar göstermektedir. 657 sayılı kanun da devlet memurlarının maaşları ile beraber verilen yıllık maaşlarının zamlarının Astsubaylara yansıtılmasını öngörmektedir.

2015 yılında Astsubay Çavuş maaşları 2550 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam tazminat ve aynı zamanda aile ile çocuk yardımı olmadan yapılan rakamdır. Yine aynı şekilde Astsubay Üstçavuş da maaşında ekler olmadan 2800 TL olarak verilmiştir. Astsubay Başçavuş 3100, Astsubay Kıdemli Başçavuş 3350 olarak belirlenirken diğer rütbeler için de maaş farkı yapılan artışlar ile beraber 50 ve 80 TL arasında değişim göstermiştir.

Astsubay maaşı ele alındığı zaman; en bilinmekte olan tazminat kritik bir bölgede görev yapmakta olan Astsubayların almakta olduğu OHAL tazminatıdır. Bu tazminat 1200 TL olarak verilmektedir. 2016 yılındaki maaşlara yapılan artışlar parasal oranda;

Astsubay II. Kadro Kıdemli Başçavuş 181 TL
Astsubay Kadrolu Kıdemli Başçavuş 174 TL
Astsubay Kadrolu Kıdemli Başçavuş 169 TL
Astsubay Kadrolu Başçavuş 161 TL
Astsubay Başçavuş 154 TL
Astsubay Kadrolu Kıdemli Üstçavuş 152 TL
Astsubay Kadrolu Üstçavuş 145 TL
Astsubay Kıdemli Çavuş 131 TL
Astsubay Çavuş 125 TL olarak belirlenmiştir.

Astsubaylar 2016 yılının Ocak ayından itibaren net maaşlarına ek olarak belirlenen artışları alacaklardır. Bunlara ek olarak çocuklu ailelere özel olarak ve evli Astsubaylara özel olarak da belirli artışlar yapılmaktadır. Çalışma bölgelerine göre de Astsubaylara tazminat ödenmekte olacak ve en yüksek tazminat yine 1200 altına düşmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret Düşüyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


5 YORUMLAR

  1. iyi akşamlar ben 4 yıllık hemşirelik mezunuyum. Ve uzun dönem yapmak istiyorum. askerlik kagıdımı aldım yardımcı subay adayı olarak cıktım. ben tsk da kalmak istiyorum sizce bana uzun dönem çıkar mı ? ve ne kadar maas alırım.. son olarak uzun dönem yardımcı astsubay olursam kaç ay acemi birlik yapcam..

    • Selam Yunus Emre,

      Tabi olabilirsiniz ancak sonrasında kurmaylığa yükselemiyorsunuz. Sadece harp okulu mezunları kurmaylığa yükselebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here