Nasıl Avukat Olunur

0
15

Avukatlar Ne İş Yapar?

Avukatlar kurumlar ve kişiler arasında geçen haksızlıkları ve yasal sorunları temsil etmekle yükümlülerdir. Davalı ya da davacı olan kişi ya da kurumlar, avukatlara başvurarak kendilerini temsil etmesini talep ederler. Olayların detaylarını ve sürecini öğrenen avukatlar, mahkeme süresince müvekkillerinin sözcülüğünü yaparlar. Aynı zamanda müvekkilerini mahkemede temsil ederler.

avukat_maaşları_2015

Nasıl Avukat Olunur?

Avukat olmak isteyen kişilerin öncelikle Hukuk Fakültesinde gerekli eğitimi almaları gerekmektedir. Eğitimini tamamlayan ve mezun olan kişiler, bir yıllık staj yapmak zorundadır. Bu stajın ilk yarısı avukat bürosu ya da avukat yanında yapılırken, ikinci yarısı adliye binalarında yapılmaktadır. Bu sayede kişiler hem gerekli teorik bilgiye, hemde gerekli pratik bilgilere sahip olacaklardır. Stajını başarı ile tamamlayan adaylar avukatlık belgelerini alabilir ve ikamet ettikleri şehirdeki baroya başvurabilirler.

Avukat Maaşları Ne Kadardır?

avukat-maaslari

Avukatlar 2015 yılının Ocak ayında yapılan düzenlemeler ve maaşlarında yapılan iyileştirmelerin ardından 4482 TL net maaş almaktadırlar. 2015 yılının Temmuz ayından itibaren ise bu rakam 4689 TL olmuştur.

Avukat maaşları görev ve hizmet verdiği süre, kıdemleri ve çalıştıkları kuruma göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir firmayı ya da kişiyi temsil eden avukatların kazançları ile kendi avukatlık bürosunda hizmet veren avukatların kazancı bir olmayacktır. Özel sektörde çalışan avukatların maaşları, temsil ettikleri müvekkillerle yaptıkları fiyat anlaşmalarına göre değişiklik göstermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here