Bağ-Kur’lulara Haksızlık Yapılıyor

0
8

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Bağ-Kur’luların emekli olmak için SSK’lılara göre daha uzun süre çalıştığını ama daha az emekli maaşı aldığını belirten açıklamada bulundu.

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, en düşük emekli maaşının Bağ-Kur’luya verildiğini belirterek, “Madem hepsi bir şemsiye altında birleştiler o zaman Bağ-Kur’lulara yapılan haksızlık telafi edilmeli, maaşlarda da eşitlik sağlanmalı hatta emekli aylıkları asgari ücretin altında olmamalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

Bağ-Kur
Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamasında, sosyal güvenlik sisteminin birleştirilmesine rağmen eşitsizliğin devam ettiği yönünde görüşünü dile getirdi.
Bağ-Kur’lu bir işçinin 9,000 gün çalışarak emekli olduğunu bildiren Bendevi Palandöken, SSK’lı çalışanların 7, 200 gün sonra emekli olduğunu belirtti. Verilen emekli maaşları arasında en düşük maaşının Bağ-Kur’lulara bağlandığına dikkat çeken Bendevi Palandöken, “Madem hepsi bir şemsiye altında birleştiler o zaman Bağ-Kur’lulara yapılan haksızlık telafi edilmeli, maaşlarda da eşitlik sağlanmalı hatta emekli aylıkları asgari ücretin altında olmamalıdır” şeklinde değerlendirme bulundu.

Bendevi Palandöken
Bendevi Palandöken, yaşını doldurmuş ancak eksik prim günü nedeniyle emekli olamayan vatandaşlar için bir şans verilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
“Yapılacak bir düzenleme ile yaşını doldurmuş ama prim gün sayısı eksik olan vatandaşa bir fırsat verilerek eksik günlerinin borçlanması sağlanarak emekli olması sağlanmalı. Çünkü bu insanlar, krizler veya bedeni rahatsızlıklar gibi sebeplerle işini kaybetmiş dükkanını kapatmak zorunda kalmış kişiler. Artık iş bulup çalışma şansları çok az. Sosyal devlet sorumluluğu ile gelirsiz kalmış vatandaşlarımıza böyle bir hak verilir emekli maaşı karşılığında banka kredisi ile borçlandırılarak emekli edilebilirler.”

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları Kimler Alabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here