Bağkur Emekli Maaşları

0
9

Bağkur emekliliği , kendi özel işletmesinde çalışan ve dışardan sigortalarını yatırarak çalışan vatandaşlar için getirilmiştir. Esnaflar ve serbest meslek çalışanları BAĞKUR’a primlerini ödeyerek belli yıl üstü çalıştıktan sonra emekli olabilirler. Bağkur emekli maaşları yatırılan primlere bağlıdır. Bağkur emekli maaşlarında , emekliliğe kadar aylık yatırılan prim fazlaysa yüksek emekli maaş , düşükse düşük emekli maaşı bağlanır.

Emekli maaşlarının en düşükleri Bağkurdan emekli olanlar arasında çıkmaktadır. Emekli maaşları arasında uçurum geçmişte çok fazla iken günümüzde hükümetin yaptığı çalışmalarla bu fark en aza indirgenmiştir.

Bağkur Emekli Maaşları

Bağkur’u kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan esnaflar , sanatkarlar , tüccarlar , sanayiciler , serbest meslek erbabları tarafından tercih edilmektedir. Sosyal Güvenlikle alakalı olan Bağkur 5510 sayılı yasanın yürürlüğe gürmesiyle 4-B olarak adlandırılmıştır.

Devlet Bağkur emekli maaşlarını enflasyona yenik düşmesini engelleme için ocakta ve temmuzda olmak üzere iki defa zam fiyatı belirlemektedir. Bağkur emekli maaşlarına yapılan zammın amacı artan enflasyona karşı maaşları dengelemektir. Devlet 2015 ‘te bağkur emekli maaşlarına %2.32 zam yapmıştır. Gelen bu zamla maaşlara 24 TL fark yansımıştır. Günümüzde en düşük bağkur emekli maaşları olan tarım işçisi maaşı 509,29 liradan 530,26 liraya çıkmıştır.

Bağkur emeklilerinin bu maaşını görünce emekli maaşları arasındaki adaletsizliğin farkı daha da ortaya çıkmaktadır. Bağkurlular devletin kendilerini de dinlemesini bekliyor.

Bir önceki yazımız olan Zabıta Maaşları Ne kadar 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here