Emekli Zammı ve Emekli Maaşı

2
21

Temmuz ve Kasım döneminde enflasyon yüzde (%) 2.79 arttı. Zam oranını netleştirebilmek için tek etken kaldı, Oda Aralık ayı enflasyonu. Aralık ayı enflasyonu Ocak ayının başında belirtilecek. Nitekim Temmuz`dan beri oluşan Altı(6) aylık enflasyon da göze batan olacak. Böylelikle SSK emekli zammı ve Bağ-Kur emekli zammı ile maaş artışı da belirginleşecek. Tahminler kapsamında; SSK emeklilerinin ve Bağ-Kur Emeklilerinin Ocak`ta alacağı zam yüzde üç.5 civarında olacak. Nitekim, 2015 programında da enflasyon tahminine göre Ocak zammının yüzde üç.45 olabileceği öngörülüyor. Memur emeklileri, toplu sözleşmeye göre, Ocak Ayında yüzde üç zam alacak. Temmuz Ayında ise bir yüzde üç artış daha yapılacak, bununla birlikte 2015`in ilk yarısında enflasyon yüzde(%) 3ü aşarsa, bunun farkı verilebilecek.

Emekli Maaşları Ne kadar Olacak

Yüzde Üç,5 Emekli zam tahmini ışığında emeklilerin eline geçecek parayı hesapladık. Bu Hesaplamaya göre; Ocak zammı % 3.5 olursa, halen bin lira maaş alan emeklinin cebine, Ocak Ayı itibariyle bin 35 lira geçecek. Bin 100 lira olan emekli maaşı Ocak ayında 1.138 liraya, 1.500 lira olan emekli maaşı ise 1.552 liraya çıkacak. SSK ve BağKur emeklileri, bir zam da Temmuz ayında alacak. 2015 programında emeklilerin Temmuz zammının önceki altı(6) aylık enflasyon tahminine göre yüzde 3.63 olabileceği düşünülüyor.

Emekli Maaşı Eşitliği Sağlansın

Enflasyona göre her sene Ocak ve Temmuz aylarında iki defa zam alan SSK emeklileri ve Bağkur Emeklileri, uygulamanın yenilenmesini istiyor. Emekliler, “Memur emeklilerine farklı, bize farklı zam olmamalı. Aradaki fark kaldırılması düşünvesinde. SSK emeklilerinin ve bağkur emeklilerininde 2015 zammı toplu sözleşmede belirlenmeli. Toplu sözleşmede masaya bütün emeklilerin maaşları gelmesi lazım” dediler. Toplu sözleşmeye  emeklilerin tamamı dahil edildiğinde zamlarda da eşitlik sağlanabilecek.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları Kimler Alabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


2 YORUMLAR

  1. Ben memur emeklisiyim acaba ocak zam farkları ne zaman alınacak cevaplarsanız sevinirim teşekkürler veye hesabımıza ne zaman yatırılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here