Kimya Teknikeri Maaşları

0
17

Kimya Teknikerleri, kimyasal madde üreten veya kimyasal maddeler ile üretim yapan işyerlerinde, laboratuarlarda çalışan, kimya mühendisleri ve kimyagerle birlikte belirtilen program çerçevesinde işlerin yürümesini sağlayan teknik elemanlardır.

Kimya Teknikerleri Ne İş Yapar

Kimya teknikerlerinin görevleri arasında Kimya Mühendisleri tarafından hazırlanan iş programını yürütmek, yapılan analiz sonuçlarını değerlendirmek, değerlendirme sonuçlarının ürün standartlarını karşılamaması durumunda yetkililere bildirmek ve önlem almak yer alır.

Kimya Teknikeri Nasıl Olunur

Kimya Teknikeri olabilmek için Üniversitelere bağlı Meslek Yüksek Okullarının ‘Kimya’ veya ‘Kimya Teknolojisi’ bölümünden mezun olmak yeterlidir. Meslek eğitim süresi 2 yıldır.

kimya teknikeri

Kimya Teknikerleri Nerelerde Çalışır 

Kamu Kurumlarında, Kimya Teknikerleri Belediyeler, Belediyelere bağlı Laboratuarlarda, Sağlık Kurumlarında, Arıtma Tesislerinde, Bakanlıklara Bağlı Laboratuarda ve Kamu Sektöründe çeşitli kuruluşlarda iş imkanı bulabilmektedir.

Kimya Teknikerleri Maaşları Ne Kadar

 

Kamu kuruluşlarında çalışan Tekniker Maaşları Temmuz 2015 Zamları ile birlikte   2250 TL ile 2490 TL arasında olmuştur.

Belirtilen rakamlar  Bekar personel için geçerlidir, aile çocuk yabancı dil gibi tazminatlar eklenmemiştir, Arazi tazminatı da eklenmemiştir.

Özel Sektörde Maaş aralığı Kamu Sektörüne göre çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte iş imkanlarının da kısıtlı olduğu söylenilebilir. Özel sektörde çalışan bir Kimya Teknikeri 1250 tl ile 3000 tl arasında oldukça değişken bir maaş aralığında iş imkanı bulabilir. Özel sektör söz konusu olunca firma, çalışılan bölüm ve tecrübe gibi etmenler maaşı oldukça etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Zabıta Maaşları Ne kadar 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here