Müsteşar Nasıl Olunur 2017

0
19

Müsteşar; özellikle elçilikler ve büyük elçiliklerde bakandan sonra en yüksek seviyeye sahip olan yöneticiye verilen addır. Kelimenin aynı zamanda bilgi alınan ve danışılan kişi anlamları da vardır. kelime anlamı olarak da mesleği tanımlamaktadır.

Müsteşar olmak için;

  • KPSS’den istenilen puanı almak gereklidir. 70 ve üzeri alan kişiler KPSS şartını sağlamaktadır.
  • Müsteşarlık tarafından düzenlenen yazılı sınavdan yeterli puanı almak gereklidir. Sınavın içeriği son derece zengindir. Sınava girecek adaylar; iktisat, hukuk, maliye, uluslar arası ilişkiler, endüstri mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği, tekstil mühendisliği, maden mühendisliği, matematik, istatistik, makine mühendisliği, metalürji mühendisliği, ziraat mühendisliği gibi meslek gurupları için belirlenen bölümlerden mesul tutulmaktadırlar. Kendi bölümünden sınava giren bir adayın tüm soruları alan bilgisi üzerine iken diğer alanları seçen adayların sadece %20’lik soru dilimi kendi uzmanlık alanından çıkmaktadır.
  • Yazılı sınav ardından yine müsteşarlık tarafından yapılmakta olan sözlü sınavı da vermek gerekir. Yazılı sınavı geçmeden sözlü sınava geçmek mümkün değildir. Sözlü sınav sırasında da adayları bilgi düzeyleri üzerinde durulmaktadır. Bir konu üzerine özetleme ve hakimiyetlerinin ne derecede gelişmiş olduğu da sözlü sınav sırasında saptanmaktadır. Muhakeme gücü ve bilgiyi özümsemesi, bilgiyi kullanış şekli sözlü sınavın en önemli kısımlarını oluştururken bunun yanı sıra genel kültür ve teknolojiye, bilime hakimiyete de önem verilmiştir. Kişinin sözlü sınav boyunca tavırları da büyük önem taşımaktadır. Sözlü sınava giren adayların 2 şansı vardır. 2 giriş hakkında da sözlü sınavda başarısız olan kişilerin tekrardan sınava girmesi mümkün değildir.

Genel olarak belirlenen giriş koşulları;

  • 657 sayılı kanun içerisinde bulunan 48. Maddenin gereklerini yerine getirmek ve niteliklerini taşımak
  • 4 yıllık bir üniversitenin ya da dengi okulların siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, hukuk, işletme, iktisat, mühendislik bölümlerinden mezun olmak
  • Erkekler için askerlik görevini tamamlamış ya da ertelemiş-muaf olmak

Müsteşarlık en önemli mesleklerden biri olduğu ve devleti temsil eder bir yüze sahip olduğu için kişinin sözlü sınav sırasındaki hal ve tavırlarına büyük önem verilmektedir. Kişiler mutlaka ve mutlaka giyimine özen göstererek, giyim tarzına önem vererek ve konuşmasına, tonlamasına, diksiyonuna dikkat ederek sözlü sınava girmelidir. Sınav boyunca kişinin heyecanını kontrol edebilmesi ve oto kontrol mekanizması son derece dikkatli bir şekilde gözlemlenecektir. Tüm aşamalar arasında en önemli kısım sözlü sınav kısmıdır bu aşamada birçok aday elenmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here