Hakim Nasıl Olunur

0
16

Hakimler Ne İş Yapar?

Hakimler hukuk, adalet ve kanunlara bağlı olarak; avukatları, davalıları, davacıları, bilirkişileri ve tanıkları dinledikten sonra hüküm vermekten sorumludur. Bunu yaparken gerek yasalardan gerekse de vicdanlarından yararlanmaktadır. Hüküm vermeden önce tüm tarafları dinler, kanıtları inceler, dosyayı baştan sona incelerler. Toplumun ve haklı olan tarafın yararına olacak kararları vermektedirler.

Nasıl Hakim Olunur?

Hakim olarak görev yapabilmek için öncelikle Hukuk Fakültesinden başarılı bir şekilde mezun olmak gerekmektedir. Mezuniyetin ardından Hakimlik ve Savcılık Sınavlarına başvurmak gerekmektedir. Bu sınavlar iki ayrı etaptan oluşmaktadır. İlk etap yazılı sınav olarak gerçekleşmektedir. Bu sınavda başarılı olan adaylar, mülakat şeklinde gerçekleşen ikinci etaba katılmaya hak kazanırlar. Mülakatları da başarıyla tamamlayan adaylar, iki yıl süreyle staj yapmakla yükümlü olacaktır. Bu stajlar hem uygulamalı eğitim, hemde teorik bilgilere dayanmaktadır. Stajını başarı ile bitiren adaylar göreve hazır olacaktır.

hakim_maaşları_ne_kadar

Hakim Maaşları Ne Kadardır?

Hakimlerin aldıkları maaşlar görevde kalma süreleri, hizmet dereceleri ve sınıflarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Göreve yeni başlayan hakimler 3500 TL maaş almaktadırlar. Görev süresi yirmi bir yılı aşmış olan birinci sınıf hakimle ise 7000 TL maaş almaktadırlar. Görev süresini tamamlayan ve emekli olan hakimler ise 4500 TL maaş almaktadırlar. Aynı zamanda hakim evleri ve lojmanları gibi imkanlara da sahiptirler.

 

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here