Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur 2017

0
12

Öğretim görevlisi görevini yerine getiren kişi; doktora derecesine sahip olmasına gerek olmayan ve özel bir uzmanlık isteyen konular için ders vermesi amaçlanarak bir süre için ya da sürekli olarak görevlendirilmiş kişidir. Bu kişiler yükseköğrenim kurumlarında görev yaparlar.

Öğrenim görevlisi olan kişiler doktoralarını tamamlamaları ardından doçent olmak için ilgi ve uzmanlık alanlarına göre doçentlik sınavına başvuru yapabilirler.

Öğrenim görevlisi olmayı amaçlayan kişiler;

  • YÖK sitesinin akademik personel duyurularını yakından takip etmelidirler. YÖK sitesinde yer alan her ilanın 15 gün boyunca sürecek bir başvuru süresi vardır. Tüm yükseköğretim kurumlarının kendine has başvuru gerekleri vardır. Gerekli şartları sağlıyor olmanız halinde başvuru gerçekleştirmeniz mümkün olur. Öğrenim görevlisi ilanları için belirli bir dönem yoktur her an bir kurumun öğrenim görevlisi duyurusunda bulunması mümkündür.
  • Başvuru ardından yükseköğrenim kurumunda bir komisyon kurulur ve incelemeler yapılır. İncelemeler sırasında ALES puanınız %60 değerinde yabancı dil ile ilgili puanınız ise %40 değerinde dikkate alınır. Meslek yüksekokulları için yapılan başvurularda ise ALES puanı %70 oranında lisans mezuniyet notlarının ise %30’u değerlendirmeye alınır. Ön değerlendirmeden geçmeniz için bu iki puanın ortalamasının iyi düzeyde olması önemlidir.
  • Ön değerlendirme ardından 2. Değerlendirme olarak yazılı sınav yapılır. Sınav ardından %30 ALES puanı, %30 Lisans not ortalaması, %30 sınav notunuz, %10 dil puanınız sıralamanızı belirleyecektir. Sıralama en başarılı olan kişiden başlayarak kadroya yerleştirme yapmaya başlayacaktır.

öğretim görevlisiBirçok kişi öğretim üyesi ile öğretim görevlisini birbirine karıştırmaktadır. Öğretim üyesi olan kişinin belirli bir akademik kariyeri ve aynı zamanda unvanı vardır. Öğretim görevlisi; araştırma görevlisi olarak kariyerine başlar ve profesör olur. Birinci derece memur olarak değerlendirilirler ve başlıca görevleri bilimsel çalışmalarda yer almaktır.

Öğretim görevlisi ise doktora yapabilen ancak akademik bir kariyer yapması mümkün olmayan kişilerdir. Bu kişilerin belirli unvanları yoktur. Öğretim görevlisi olan kişi öğretim üyesi kadrosuna geçebilir ancak böyle bir geçiş yapmazsa seneler geçse de öğretim görevlisi olarak kalacaktır. Öğretim görevlilerinin amacı öğrenim üyeleri üzerindeki ders yükünü almaktır. Özellikle eğitim verdikleri zamanlarda 1. Ve 2. Sınıflar için mecburi bir hale getirilen temel derslerin verilmesini sağlarlar.

Öğrenim görevlisi olarak bir yükseköğretim kurumunda göreve başlayarak ilerleyen dönemde öğretim üyesi olma şansınız vardır. Ancak bu aşamadan sonra kariyer yapabilir ve belirli unvanlara kavuşabilirsiniz. Öğrenim üyeleri birer memur olarak görülmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here