Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları

0
13

Meslek dalları içerisinde en popüler durumda yer alan, okul öncesi dönemlerde çocuklara duygusal, zihinsel yönden sosyal olarak sağlıklı gelişimlerini sağlayan kişilerin gerekli olan eğitimleri verdiği kişidir. Görevleri arasında eğitim ile ilgili olarak bilgi, beceri, hangi yaş gruplarında öğrenci gruplarına kazandırılacağı milli eğitim bakanlığı tarafından onaylanan program ve mevzuat kapsamında okul öncesi çocukların anlayacakları yönlerde, günlük olarak oyun, müzik, şarkı söyleterek, resim ve el becerileri konusunda gelişmeleri için, tuvalet, günlük ihtiyaçlarında, masal, hikâye bilmece gibi el becerilerinde, temizlik kuralları ile ilgili olarak bilgi vermekle beraber yemek ve uyku saatlerini ayarlayarak okuma yazmaya yönelik olarak eğitimler vermektedir.

okulEğitim alanında kullanmakta olduğu malzemeler ise, hikâye ve masal kitapları, eğitici içerikli oyuncaklar, resim defterleri, zeka gelişimine yardımcı olacak nitelikte test kitapları ve müzik aletleri vs. yer almaktadır. Okul öncesi öğretmenleri oyun bahçesi, okul içinde veya bahçe gibi ortamlarda genel olarak ayakta yürüterek gürültülü ve tozlu ortamlarda işini yürütmektedir. Okul öncesi öğretmen maaşları MEB tarafından burs olarak verilmesinin yanı sıra okul öncesi öğretmen maaşları bulundukları kurumlar bünyesinde farklılık göstermesinin yanı sıra okul öncesi öğretmen maaşları ek ders ücret aralıkları 400 ile 600 olmasının yanı sıra aylık olarak sabit 1700 TL almaktadırlar. Deneyimli olmaları göz önüne alındığında bu oranlardaki artış görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here