Pilot Nasıl Olunur 2017

1
21

Teknoloji geliştikçe Türkiye’nin de birçok konuda geliştiği bir gerçek. Gençlerin de hayatlarını kurarken garanti meslekleri tercih ettikleri ve hayata en hızlı şekilde atılabilecekleri meslekleri tercih ettiklerini de göz önüne alırsak son dönemin gözde mesleklerinden biri pilotluk.

Türkiye’nin hava sahasında daha iddialı olmak istemesi daha donanımlı ve daha eğitimli gençlerin pilot olmasını gerektiriyor. Havacılığın gelişmesi ile beraber tecrübeli ve eğitimli pilota duyulan ihtiyacın da artması ile beraber birçok gencin pilot olması mümkün.

Pilot olmak isteyen gençlerin bir takım gereklikleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu gereklilikleri sıralamak gerekirse;

  • Ön şartların sağlanması: Pilot olabilmek için sağlık kontrollerinden başarılı bir şekilde geçmek gereklidir. 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Havacılık İngilizcesinin en az 4. Seviyede olması gerekmektedir. Pilot olmak için başvuracak adayların en az lise mezunu olması şarttır. Bu şartları sağladıktan sonra bir sonraki aşamalara geçmek mümkündür. Adayların bu şartları sağlamadan bir sonraki aşamaya geçmeleri mümkün olmayacaktır.
  • Ödeme koşulları: Pilotluk eğitimi için belirli bir bütçeniz olması gerekmektedir. Ucuz bir eğitim değildir. Banka kredisi alabilecek bir durumda olmanız pilotluk eğitimi alabilmeniz için son derece önemlidir. Eğer direkt olarak ödeme yapamayacak durumda iseniz pilotluk eğitimi için bazı bankalarda 2 yıl ödemesiz şekilde kredi ödemeleri yapılmaktadır. Ödeme yapmadan önce hangi ülkede pilotluk eğitimi almak istediğinizi ve uçuş okulunuzu seçmelisiniz. Bu araştırmayı iyi yapmanız için bir rehberlik servisinden ya da uzman birinden bilgi alabilirsiniz.
  • Uçuş okulları ve iş imkanları: Eğer direkt olarak garanti bir iş istiyorsanız aldığınız eğitimin Türkiye içinde olması sizin için son derece iyi olacaktır. Türkiye içinde aldığınız eğitimlerde hızlı iş şekilde iş bulmanız garantidir. Ancak Türkiye’de EASA lisansı almanız mümkün değildir. Türkiye içinde EASA lisansı veren tek kurulur Türk Pilot Akademisi olarak bilinmektedir. Türkiye aldığınız sertifika sadece Türkiye içinde geçerli olacaktır. Yurt dışında eğitim almak istediğiniz zaman da mutlaka kursun EASA lisansı verip vermediğini incelemeniz gereklidir. Ancak bu lisans sayesinde 86 ülkede uçak kullanmanız mümkündür.
  • Kursa başladığınız zaman en az 208 saat uçuş zamanına ve 650 saatlik derse sahip olmanız gereklidir. Bu kurs size Private Pilot lisansı kazandıracaktır.
  • Private Lisansı ardından 100 saat ders görülür bu kurs IFR uçuşlardan oluşmaktadır. Bu sayede İnstrument Rating seviyesine gelir ve bir sonrası aşamaya hak kazanırsınız.
  • IR Reyting alan kişinin EASA Lisansı alması mümkün kılınmış demektir. Bu aşamada öğrenci 100 saat daha uçuş gerçekleştirir ve lisansını alır.

 


1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here