Sözleşmeli Er Yeni Yasa Değişikliği

50
30

Genelkurmay Başkanlığı Geçen hafta yaptığı Sözleşmeli Er‘ler le ilgili değişikliklere açıklamaları getirdi.

Genel Kurmay Başkanlığı Sitesinden yapılan açıklamada ise; Lise mezunları askerlik yapmadan da sözleşmeli er olarak başvuru yapabilecekler, Bu Şartlar Altında 3 yıl sözleşmeli er olarak görev yaptıklarında görevdeki sürelerinin üçte biri askerlik hizmetinden sayılacak, 36 ay görev yapanlar 12 ay askerlik yapmış olacak, ayrıca sözleşmeli erbaş/er olarak 7 yıl görev yapanlardan ilgili mevzuat maddelerine göre gerekli şartları sağlayanların kamu kurum ve kuruluşlarındaki Münhal Boş kadrolara atamaları gerçekleşecek,Uzman Çavuşluğa geçiş yaş sınırı 25’ten 29’a çıkarılmış ve sözleşmeli erbaş/erlerin birinci derece kritik iller ile hudut birliklerinde görev sürelerini tamamladıktan sonra diğer birliklere atamalarına olanak sağlanacaktır.

Beklenen Net Sözleşmeli Er maaşları da açıklandı. Açıklamada Ohal illerde Sözleşmeli Er maaşı 3.342 TL. diğer illerde ise Sözleşmeli Er Maaşları 2.004 TL. olarak belirtildi.

Sözleşmeli Er ile ilgili Yapılan Açıklama

13 Aralık 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş/Er Kanununda değişiklik yapıldığı. Bu kapsamda, ortaöğretim (lise) mezunlarının askerliklerini yapmadan sözleşmeli er olabilmelerine imkan sağlanmıştır. Halen silah altında bulunan erbaş ve erlerden ortaöğretim mezunu olanlar da sözleşmeli er olmak üzere başvuruda bulunabilecekler.

Sözleşmeli er olmak üzere seçilenlerin ön sözleşme imzaladıkları tarihten itibaren sözleşmeli erbaş/er olarak görev yaptıkları sürenin ay olarak üçte biri yükümlülük süresinden eksilecektir. Silah altında iken sözleşmeli er olmak üzere seçilenler için ise, ön sözleşme imzalamalarına (seçim aşamalarını başarılı olanların tamamlamasına müteakip eğitim birliklerine katılmalarına) kadar geçirdikleri sürenin tamamı askerlik hizmetinden sayılacak; bu durumda olanlar ise kalan yükümlülük sürelerinin üç katı süre ile görev yapmasına müteakip askerlik hizmetlerini tamamlamış sayılacaklar.

Yukarıda açıklanmış olan düzenlemelere ilave olarak Yapılmış Olan Değişikliklerde, Sözleşmeli Erbaş/Er Kanunu’nda 31 Temmuz 2013 tarihinde yapılmış olan değişikliklerle;

1. Sözleşmeli erbaş/er olarak yedi yıl görev yapanlardan ilgili mevzuat hükümlerine göre gerekli şartları sağlayanların kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadrolara atanmasına imkân sağlanmış,

2. Sözleşmeli Erlerin Uzman Çavuşluğa geçiş yaş sınırı 25’ten 29’a çıkarılarak sözleşmeli erbaş/er olanların uzman erbaşlığa geçiş imkânı genişletilmiş,

3. Sözleşmeli erbaş/erlerin birinci derece kritik iller ile hudut birliklerinde görev sürelerini tamamladıktan sonra diğer birliklere atanmalarına olanak sağlanmıştır.

Sözleşmeli Er başvurularına Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın internet sitelerinden erişilebilecekler.

 

Kim Ne Kadar Maaş Alacak?
3’üncü Hizmet Yılında 7’nci Hizmet Yılında
Maaş(TL) Ayrılışta İkramiye(TL) Maaş(TL) Ayrılışta İkramiye(TL)
1’inci Derece Kritik İller (Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Hatay, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van) 3.342 28.463 3.567 70.648
Diğer İller 2.004 2.229

 

* Kaynak ve ihtiyaç durumu dikkate alınarak, Milli Savunma Bakanlığı’nca uygun görülmesi halinde, ilköğretim (ortaokul) mezunu olanlar da aynı esaslarla askerlik hizmetlerini tamamlamadan sözleşmeli er olabileceklerdir. Konuya ilişkin bilgiye başvuru kılavuzlarından ulaşılabilecektir.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları Kimler Alabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


50 YORUMLAR

  1. Merhaba Bi Sorum Olucak.

    1-Mesela Ben Sözleşmeli Er Oldum 7 veya 7 yıldan düşük yıl bitince Devlet İşine Aliyorlarmi İşsiz Kalırmıyım
    2- Sigortam oluyormu ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here