SSK Emekli Maaşları

0
14

SSK kendi işinde çalışan ve memurların dışında bir fabrika veya işverenin yanında çalışan ve iş verenin çalışanları için gerekli gerekli primi ödemesiyle kazanılmış emeklilik hakkı sağlar. Genelde iş verenlerin tercih ettiği SSK emekliliği 4-A kapsamında değerlendirilmektedir. SSK emekli maaşları da bu şekilde düzenlenmektedir.

İşçiler için sosyal güvenlik sağlayan SSK gerekli günü dolduran işçiler için çalışılan yıl ve yatırılan prime göre SSK emekli maaşı sağlamaktadır. 5510 sayılı yasayla 4-A grubunda anılan SSK emeklileri , emekli maaşları Bağkur emekli maaşlarından daha yüksektir ve memur emekli maaşlarına yakındır. Günümüzde emekli maaşları en fazla olan emekliler SSK ve Emekli Sandığı emeklileridir.

120913-emekli640.hlarge

2015’te yapılan % 2,32 zamla 20 TL üzeri maaşlarına ek ödeme yapılacaktır. Ayrıca SSK’dan emekli olan işçilerin ikramiyeleri düz memur sınıfından yüksek ikramiyeler olmaktadır. Çalışılan yere göre değişse de işçi ikramiyeleri memur ikramiyelerini ikiye katlamaktadır. Emekliler arasında ayrım, SSK ve Emekli Sandığı emekli maaşları arasında gözlemlenmese de Bağkur emekli maaşlarında oldukça fazladır.

SSK emekli maaşlarına yapılan zam her ne kadar enflasyon farkı kadar olsa da emekli için ihtiyacı karşılamamaktadır. Zor hayat koşulları ve gelen zamlarla 20 TLlik zam emeklinin nesini doyuracağına dair açıklamalar yapılmış ve gerçekçi zam oranlarıyla karşılarına gelmeleri istenmiştir. Günümüzde elektriğe , suya , doğalgaza yapılan zamlar zaten bu para miktarını geçtiğini belirten emekliler devletten acil bir durum düzeltme beklemektedirler. 2015 en düşük SSK Emekli Maaşları 922 TL hesaplanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Zabıta Maaşları Ne kadar 2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here