Uzman Çavuş Maaşları 2017

0
6

Uzman çavuş; eğitim derecesi en az lise ya da lise dengi bir okul olan ve muvazzaflık görevini çavuş olarak yerine getirmiş ve bu hizmet ardından TSK bünyesinde devamlılık gerektirmekte olan teknik ve aynı zamanda kritik olan görev yerlerinde çalışmış kişilere kanunlar ve yönetmelikler esas alınarak verilen unvandır. Uzman onbaşılık görevinden sonra uzman çavuş olurlar.

Uzman çavuşlar uzun bir süredir özlük hakları için çaba göstermektedirler. Uzunca bir süredir çabalayan ve TSK için büyük bir iş gücünü görev edinen uzman çavuşlar ya da bir diğer değiş ile uzman erbaşlar maalesef ki henüz özlük hakları ile ilgili bir gelişme kat edememişlerdir. Ancak hala özlük haklaUzman Çavuşrı üzerinde yoğun bir çalışma devam etmektedir.

2016 için uzman çavuş maaşlarına değinmek gerekirse; uzman çavuşların maaşları çalıştıkları yere ve görevlerine göre değişimler gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse Amfibi Komando Tugayında çalışmakta olan bir uzman çavuş bu birlikte olduğu için özel bir tazminat almaktadır. Doğuda ki bölgelerde çalışmakta olan uzman çavuşlar OHAL adı verilen bir tazminat almaktadırlar. Doğu ve batıda görev yapan uzman çavuşların maaşları değişim gösterir. Evli bir uzman çavuş nerede olursa olsun aynı oranda aile ve çocuk yardımı alır ancak bunun içinde tek şart eşinin çalışmıyor olmasıdır.

2016 yılında uzman çavuş için belirlenen maaşlar 2700 TL olmuştur. Bu rakam en az alan uzman çavuş için geçerli iken en fazla alan uzman çavuş maaşı ise 4500 TL olarak belirlenmiştir. Rakamın değişmesini belirleyen tek şey çalışma alanı ve yaptığı görevdir. Aile yardımı olarak 177.30 TL alan uzman çavuşlar buna ek olarak çocuk yardımı kapsamında 45 TL almaktadırlar.

Genel olarak uzman çavuşlar askerlik döneminde orduya katılmakta ve bu dönemden sonra ordu içinde aktif olarak çalışmaktadırlar.

Uzman onbaşı maaşları ile uzman çavuş maaşları arasında büyük bir değişim olmamakla beraber fark 50 TL ile 60 TL arasında değişim göstermektedir. Uzman onbaşı maaşları uzman çavuş maaşlarından düşüktür.

Belirlenen rakamların yanı sıra özlük hakları ile ilgili taleplerinin de son dönemde sıklıkla göz önüne alındığı ve bu durumlar ile ilgili görüşmelerin verimlilik kazanması için devam ettiği de maaş artışları sırasında sıklıkla ön plana çıkmıştır. Özlük hakları son derece kısıtlı olan uzman çavuşlar özlük haklarını elde edebilmek için de çalışmalarına tam gaz devam etmekte ve görüşmeler yapmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret Düşüyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here