Yüzme Antrenörü Maaşı

Yüzme Antrenörü Nasıl Olunur?

Yüzme Antrenörü, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, ferdi ve takım çalışma programları hazırlamak, kara ve su antrenmanları hazırlama ve uygulamak, sporcunun bağlı bulunduğu takım veya spor salonunu en iyi şekilde temsil etmesini sağlamak gibi temel görevlerden sorumlu çalıştırıcıdır.

Her ne kadar Yüzme Antrenörü denildiğinde sadece yüzme öğretmesiyle ilgili bir kanı olsa da, Yüzme Antrenörleri disiplinli, komplike bir iş tanımına sahiptir.

Yüzme antrenörü olabilmek için BESYO-yüzme antrenörlüğü bölümünü bitirmek gerekir. 4 yıllık bu fakülteyi bitiren öğrenciler Yüzme Antrenörü olarak belgelerini almaya hak kazanırlar.

Ülkemiz coğrafi açıdan fazlaca deniz ve göllere sahip şanslı bir konumdadır. Bu sebepten hem yüzme antrenörleri hem de dalgıçlar özel sektör veya kamu sektöründe birçok iş imkanına sahiptir. Kamu sektöründe genelde formasyon alıp Beden Eğitimi Öğretmeni olarak çalışan Yüzme Antrenörleri, öğretmenlerle aynı ücrete sahiptirler. Bunun dışında Milli Takımda çalışan ve özel ders veren antrenörlerin maaşı daha yüksek olmaktadır. Milli Antrenörler 5000 tl ile 10000 tl arasında kıdem ve mevkiye bağlı maaşlara sahipken, özel ders veren hocaların saat başı 50 tl ile 100 tl arasında ücretlerle özel ders verdiği bilinmektedir. Özel Yüzme Salonlarında ders veren Yüzme Antrenörleri ise 3000 tl ile 6000 tl arasında maaşlara sahiptirler.

Bir önceki yazımız olan Halit Ergenç'in Bölüm Başına Aldığı Maaş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*