Antrenörlük ve Antrenörlerin Maaşları

0
55

Antrenörler Ne İş Yapar? Antrenörlerin görev ve sorumlulukları, çalıştıkları kurum ve departmana bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kadrolu antrenörler  genellikle spor ve ilgili konulardaki yazışmaları yönetmek, gerekli ekipmanların kontrollerini yürütmek ve evrak işlerinin takiplerini sağlamaktan sorumludurlar. Özel sektörde antrenörlük yapan kişilerse; sporculara spor ahlakını aşılamak, rakiplerinin taktiklerini değerlendirerek strateji yaratmak, sporcuların kondisyonunu sağlamak, sporcuları fiziken ve ruhen formda tutmak, ilgili yürütmelikleri takip etmek ve daha birçok görevden sorumludurlar. Kadrolu antrenörler masa başı işleri yürütürken, özel sektörde hizmet veren antrenörler sahadaki aktif görevleri yürütürler.

antrenörlük

Nasıl Antrenör Olunur?

Kadrolu antrenör olmak için, BESYO mezunu olmak ve KPSS- B Grubu sınavlarından en az 75 puan almak gerekmektedir. Uygun kontenjanlara başvuran adayların atamaları gerçekleşip, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ na bağlı olarak hizmet vermeye başlamaktadırlar. Aynı zamanda ataması gerçekleşmeyen adaylar, ilgili kurumlarda sözleşmeli antrenörlük de yapabilmektedirler.

Antrenör Maaşları Ne Kadardır?

Kadrolu antrenörlerin memur maaşları, dereceleri ve kıdemlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu derece ve kıdemler, kişinin verdiği hizmet yılı ve başarıları ile doğru orantılı yükselmektedir. Yeni atanan antrenörler, ortalama olarak 1500 TL maaş almaktadırlar.

Özel sektörde hizmet veren antrenörlerin maaşları, bağlı oldukları kurumlara göre değişmektedir. Örneğin; kendi işletmesini açan bir antrenörün maaşı, öğrenci sayısına bağlıyken; bir kulüpte hizmet veren antrenörlerin maaşları ortalama olarak 4000 TL‘ dir. Maaş konusunda, antrenörün branşı ve uzmanlaştığı spor dallarının da büyük oranda etkisi vardır.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here