Arşiv Memuru Maaşı

0
24

Arşiv Memurları Ne İş Yapar?

Arşiv Memurları, gerek resmi kuruluşların gerekse de özel kurumların etkinlikleri ile ilgili belgeleri arşivlemekten sorumludur. Bu arşivleme işlemi; belgelerin sınıflandırılması, korunması ve onarılmasına gibi işlemlere dayanmaktadır. Aynı zamanda bu belgelerden yararlanmak isteyen kişilere yardımcı olmaktan da sorumludurlar. Yabancı dil bilen arşiv memurları, belgelerin Türkçe’ ye çevrilmesinde de etkin rol oynar. Yabancı dil bilgisi yetersiz olan arşiv memurları ise, bu belgelerin Türkçe’ ye çevrilmesini sağlamaktan sorumludur. Arşiv memurlarının sorumluluğunda olan belgeler; iki ya da daha çok kuruluş arasında yapılan anlaşmalar, yönetmelikler, kanunlar, genelgeler ve tapu kayıtları benzeri belgelerdir. Genel olarak bu belgelerin konuya göre, tarihe göre ve ilgili olduğu uzantılara göre sınıflandırılması gerekmektedir.

Nasıl Arşiv Memuru Olunur?

Arşiv Memuru olabilmek için öncelikle ilgili üniversitelerin, ilgili bölümlerinde eğitim görmek gerekmektedir. Üniversitelerde Kütüphanecilik ve Arşivcilik Bölümlerinin adı Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü olarak değiştirilmiştir. Bu bölümden başarılı şekilde mezun olduktan sonra özel sektörde hizmet veren işletmelere başvuru yapılabilir. Örneğin özel hastaneler ya da büyük ve köklü fabrikalar, arşivci departmanı bulunan işletmelerdir.

Başarı ile mezun olan adaylar, üniversitelerde tezlerini tamamlayıp eğitimlerine devam edebilirler. Eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversitelerde Araştırma Görevlisi ya da Öğretim Görevlisi gibi ünvanlarla çalışabilirler.

Aynı zamanda mezun durumdaki adaylar KPSS sınavına girebilirler. Boş kontenjan bulabildikleri ve gerekli puanı kazandıkları takdirde, atamaları yapılır. Böylece devlete bağlı arşiv memuru olarak görev yapabilirler.

Arşiv Memuru Maaşları Ne Kadardır?

arsiv-memuru-maasi

Arşiv memurlarının maaşları, her sektörde olduğu gibi özel sektörde ve devlette farklılıklar göstermektedir. Özel sektörde alınacak olan ücret tamamen iş veren ve başvuruyu yapan aday arasındaki anlaşmaya bağlı olmakla birlikte; ortalama olarak 1500- 2000 TL maaş alınmaktadır. Göreve yeni başlamış ve kamuya bağlı olarak çalışan bir arşiv memur maaşları ise 1360 TL maaş almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here