Diş Doktoru Maaşları Ne Kadardır?

0
41

Diş Doktoru Maaşları Ne Kadardır?

Diş doktorları sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında çalışır. Diş doktoru olmak günümüzde iyi kazandıran meslekler arasında yer alır. Öğrenciler tıp ve diş doktoru olmak arasında seçim yapmakta zorlanır. Diş doktoru olmak için yorucu ve zorlu okul hayatı öğrencileri bekliyor. Bunun yanı sıra eğitimleri sırasında deneyim de kazanırlar. Bazı mesleklerde maaşlar iki çeşide ayrılabiliyor. Bu özel sektör ve devlet olarak yapılabilecek işleri kapsar. Diş hekimleri de bu kategoriye dâhil olanlardan.

Devlet Hastanelerinde Diş Doktorlarının Maaşları

Mesleklerini devlette yaptıklarında ücret sabit rakamlar üzerinden yatıyor.  Özel sektörde ise yelpaze daha geniştir. Yaptıkları ekstra işler sayesinde üst sınır belirlemek zor. Kamuda görev yapanlar açıklanacak zamları sabırsızlıkla bekledi. Yeni yapılan zamlardan sonra maaşlar ne kadar oldu, aradaki fark nedir? Döner sermaye dâhil olmadan 2015 yılı için, yeni başlayan bir diş hekimi 4 bin 158 TL, 2016 yılında 4 bin 490 TL alırken 2017 yılında 4 diş doktoru maaşları, bin 804 TL maaş aldı. Diş doktorları yaptıkları hizmet karşılığında 2017 senesinde döner sermaye ile birlikte 6 bin 700 ile 7 bin TL civarında maaş alır.

Yıllık artış genel olarak 7 ile 8 oranı arasında değişti. Kamuda diş hekimliği çalışanları ile diğer doktor ücretleri farklılık göstermektedir. Doktorluk mesleğinde görevde olma yılına göre de maaşlar değişiklik gösterir. Sene atladıkça tecrübeye dayalı maaş ortaya çıkıyor. Doktor maaşları 4 bin 361 TL iken uzman doktor maaşı da 5 bin 255 TL şeklindeydi.

Özel Kurumlarda Çalışan Doktorların Maaşları Ne Kadardır?

Özel kurumlarda ve iş yerlerinde sözleşmeli çalışan diş hekimleri için 2018 yılı çalışma ücreti net 275 TL olarak belirlenmiştir. Tam gün çalışan hekim için 7 bin 640 TL, yarım gün çalışan hekim için 5 bin 260 TL olarak hesaplanmıştır. Diş doktoru ne kadar maaş alır sorusunun tek bir cevabı olmadığını gördük. Maaşları birçok faktör etkilemektedir. Özel ya da kamu olması, doktorun görevde olduğu yıl sayısı, döner sermaye ücretleri gibi.

 

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here