Liseden sonra nasıl polis olunur? (2017)

103
111

Lise eğitimini tamamlayan adayların emniyet teşkilatına girebilmeleri için Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) tarafından düzenlenen sınavlara katılmaları gerekmektedir. Bu sınavlar düzenli olarak her sene yapılmaktadır.

PMYO

PMYO’a başvurabilmek için lise ve dengi okul mezunu olmak veya lise 4. sınıfta okuyor olmak gerekmektedir. PMYO sınavlarına katılmada önce Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her sene yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden belirlenen oranda puan almanız gerekmektedir.

2016 senesi için başvuru koşulları henüz açıklanmadı ancak 2015 senesi için adayların PMYO sınavlarına katılabilmeleri için YGS’den en az 270,00 ham puan almaları gerekmekteydi. Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarının da YGS’den en az 140,00 puan almaları gerekiyordu. 2016 yılı için başvuru koşulları açıklandığında yine buradan sizlerle paylaşıyor olacağız.

PMYO’a başvurmak için yaş sınır nedir?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2015) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1990 – 01 Ekim 1997 tarihleri arasında doğmuş olmak).

PMYO’a başvurmak için boy sınır nedir?

Bayanlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi*, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.

*Beden kitle endeksi, vücut ağırlığınızın boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile elde edilir. Boyunuzu ve kilonuzu yorum olarak iletirseniz benden kitle endeksiniz hakkında bilgi verebiliriz.

PMYO sınavlarına başvuru sürecinde aklınıza takılan soruları yorum olarak iletirseniz ortalama 1 saat içerisinde uzman ekibimiz tarafından mutlaka cevap alırsınız.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


103 YORUMLAR

  1. Sağlık kontorlünde göz testi var kaç fotoğraf gösteriyorlar yanlış yapma hakkımız ne kadar lens taksak sorun olur mu pekı birde 13 12 2000 doğumluyum lise 2 ogrencisiyim kaç yılında girebilirim

  2. Lütfen bana yardım edin. 16.11.1991 doğumluyum. Açıköğretim lisesinden yeni mezun oldum. Pmyo ya girebilirmiyim. Giremezsem pomeme gidebilmem için kaç senelik üniversite okumam lazım. Bide açık öğretim üniversitesi okumam sorun olurmu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here