Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

0
34

 Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Milletvekillerinin maaşının ne kadar olduğu merak konusu olmaktadır. Bizi temsil eden milletvekilleri bu işleri nedeniyle aylık ücretleri ne tutarda incelemek için öncellikle milletvekili olmak için gerek koşullar nedir?  Anayasamıza göre 25 yaşını bitirmiş, en az ilkokul mezunu olan her Türk vatandaşı yüz kızartıcı suça sahip değilse milletvekili olma imkânına sahiptir. TBMM de 550 milletvekili vardır ve bölgelerin nüfusuna göre milletvekillerinin sayısı belirlenmiştir. Milletvekili maaşlarının merak edilme sebeplerinden biri de tabi ki yüksek miktarda olmalarıyla ilgilidir. Emekli milletvekili maaşları bile oldukça yüksektir. 2018 yılında son güncel tutarıyla milletvekili maaşı 17.291 TL’dir. Emekli milletvekili maaşı ise 9.594 TL’dir. Yapılan zam oranları da göz doldurmaktadır. Memur ve emeklilere yapılan zamların çok üzerinde olmaktadır. Çünkü 2017 yılında milletvekili maaşı 16.811 TL iken emekli milletvekili maaşı 8.756 TL idi. Buradan anlaşıldığı üzere 2017 ve 2018 yılı milletvekili maaşlarına bakıldığında zam oranını daha net görülmektedir.

Diğer Ülkelerdeki Maaşlar Nelerdir?

Ülkemizdeki milletvekili maaşları ve diğer ülkelerdeki milletvekili maaşları ve kişi başına düşen milli gelire göre oranıyla ilgili birkaç ülke üzerinden Türkiye ile kıyaslama yapabilmeniz için birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Çek cumhuriyeti Kişi başına düşen milli gelir 18245 dolar iken milletvekili maaşı 1893 dolardır.
  • İspanya da kişi başına düşen milli gelir 30514 dolar iken milletvekili maaşı 3813 dolardır.
  • Polonya kişi başına düşen milli gelir 12293 dolar iken milletvekili maaşı 1893 dolardır.
  • Ülkemizde Kişi başına düşen milli gelir 10094 dolar iken milletvekili maaşı 5920 dolardır.

Milletvekilleri Sahip Oldukları Özlük Hakları

Milletvekilleri sahip oldukları özlük hakları sebebiyle de farklı durumlarda ek ödeneklerden de alabiliyorlar. Yurt içi ya da yurt dışında görevlerini yapan milletvekilleri yolluk beraberinde yevmiye de alırlar. Kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı sosyal tesislerden ücret ödemeden hizmet alabilmektedirler. Milletvekilinin ölümü halinde yakınlarına ödenmek üzere 12 aylık yardım ödeneği hizmeti vardır. Milletvekilleri ayrıca hizmetlerini kapsayan süre içinde kırmızı pasaport imkanına sahiptirler. Milletvekili maaşı Cumhurbaşkanı ödeneği üzerinden hesaplanmakta ve Cumhurbaşkanı ödeneğinin yüzde kırk beşi tutarında olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here