Öğretmen Maaşları Ne Kadar

0
16

Öğretmen Maaşları Eğitim verilen kurumlar arasında farklılık göstermektedir. 2015 Öğretmen Maaşları Ülkemizde Beklenen zam ile birlikte istenilen rakamlara ulaşılmış mı birlikte inceleyelim.

ÖĞRETMEN MAAŞLARININ DETAYLARI VE ÖĞRETMENLERİN ALDIĞI MAAŞLAR

[dropcap]Ö[/dropcap]ğretmenlik, bir bireyin eğitilmesi için gereken, kutsal meslektir. Dünya’da ve Türkiye’de öğretmenlik kavramları ve öğretmenlik olgusu günümüzde biraz farklı algılanmaktadır. Öğretmenlerin branşlarına göre, özel sektör ya da devlet tekelinde yürütülen eğitim kurumlarında aldıkları maaşlar birbirinden farklıdır.

Öğretmen olunabilmesi için öncelikle en az 4 yıllık bir üniversitenin eğitim fakültesini başarılı bir şekilde bitirmeleri gerekmektedir. Bu esnada da eğitim alınacak ve ilerde öğretmen olunacak eğitim alanında ki branş belirlenmektedir. Matematik öğretmeni, Türkçe öğretmeni, Yabancı dil öğretmeni ve benzeri gibi birçok branş söz konusu olmaktadır. Bunun yanında herhangi bir üniversitenin eğitim fakültesini bitirmemiş, sadece 4 yıllık bir üniversitenin branşa yönelik eğitimini görmüş kimseler ise, formasyona tabii tutulmaktadırlar. Bir eğitmenin eğitmen olabilmesi için formasyon şarttır.

Öğretmen Maaşları hangi aralıktadır?

Öğretmen maaşları yukarıda da bahsedildiği üzere, eğitim verilen kurumlar arasında farklılık göstermektedir. 2015 yılı itibari ile öğretmen maaşları 2136 TL ve 2483 TL arasında değişim göstermektedir. Bunun yanında dershane öğretmenleri Maaşları, etüt öğretmenleri ise daha farklı ücretlendirmelere tabiidirler. Ayrıca sağlık sigortası da yapılmaktadır.

[dropcap]Ö[/dropcap]ğretmenlik önemli bir meslektir. Aileler çocuklarını bu insanlara bırakmaktadırlar. Bu yüzden öğretmenlerin sağlıklı düşünce yapısına sahip bireylerden oluşması gerekmektedir. Ağaç yaş iken eğilir, çocuklarınızı emanet ettiğiniz öğretmenler, çocuğunuz ile sizden daha çok vakit geçirmektedirler. Mezun olan öğretmen adayları atanmayı, kendilerine kadro çıkmasını beklemektedirler. Bu atama işlemleri başladıktan sonra, eğitim ve öğretim dönemine başlamaktadırlar.

Öğretmenlik mesleği, birçok mesleğe göre daha avantajlı bir meslektir türüdür. Tatil olanakları daha çoktur, giriş ve çıkış saatleri sabittir. Hafta sonları çalışma yapmazlar. Öğretmenlik yapan, öğretmenler ayrıca özel ders verebilirler. Özel dersler sayesinde almış oldukları maaşa katkıda bulunabilirler. Hem de kendilerini daha çok geliştirme, mesleklerini sevme adına da bir adım atmış olurlar.

ogretmen-maaslari-2015

Bir öğretmen nasıl özelliklere sahip olmalıdır? 

Öğretmen adaylarının, insan ilişkilerinde başarılı olmaları beklenmektedir. Çünkü hayatlarını anlatarak ve öğretecek kazanmaktadırlar. Bu yüzden retorik ve diksiyon alanında gelişmiş olmaları gerekmektedir. Bunun yanında kesinlikle ve kesinlikle bir formasyon eğitiminden geçmiş olmaları gerekmektedir. Sinirli yapıya sahip bireyler öğretmenlik mesleğini yaparken epey zorlanmaktadırlar. Ayrıca öğretmen adayları sosyal insanlar olmalıdırlar.

Mümkün ise hobileri olan ve kendilerini öğretmeye adamış olan insanlar, öğretmen olmalıdır. Bu yüzden de öğretmen maaşları bu bireylerin kendilerini doğru geliştirmelerine ve eğitimlerine paralel bir şekilde olmalıdır. Günümüzde öğretmen maaşları ( devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin maaşları) 2136 TL ve 2483 TL olarak değişmektedir. İlkokul ve lise öğretmenleri bu ücretleri alırken, Üniversitede ki öğretmenlerin kademelerine göre bir ücretlendirmesi mevcuttur. Bu yüzden hepsini aynı keseye koymamız doğru değildir. Maaşlar değişkenlik gösterdiğinden dolayı sabit bir ücret söylemek yerine yakın bir ücret söylenebilir.

[dropcap]D[/dropcap]ünya’da ise öğretmen ücretleri Türkiye’ye oranla dolgundur. Özellikle Avrupa’da bir lise öğretmeninin, müstakil ve havuzlu ufak bir evi olabilirken, Türkiye’de birçok öğretmen atandıkları yerde kirada oturmak zorunda kalmaktadırlar. Yurtdışında öğretmenler için sürekli kültürel geziler ve seminerler tarzında bilgilendirici ve geliştirici etkinlikler düzenlenmektedir. Böylelikle öğretmenler sözleşmeli öğretmen bile olsalar bu imkânlardan yararlanarak, daha kaliteli bir eğitim vermektedirler.

Öğretmen Maaşları

Öğretmen maaşları 2000 ila 2500 arasında değişen Türkiye’mizde, birçok öğretmen halinden memnundur. Yalnız yaşadıkları takdirde bu ücret onlara yetmektedir. Fakat yuva kurup, bir aile olunca, harcamalar çoğalmakta ve verilen maaş daha zor geçinmelerine sebebiyet vermektedir. Öğretmen maaşları 2015 itibari ile bu şekilde değerlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here