Polis Nasıl Olunur 2017

2
40

Türkiye’de polis olmak isteyenler için 4 farklı yol mevcuttur.

  • Lise düzeyinde olan Polis Kolej’leri: Ankara ile Bursa’da bulunan ve yatılı olarak eğitim veren 2 adet Polis Koleji bulunmakta. Polislik sınavına girecek adaylar OYP ile seçilmektedir. Puanları MEB Ankara Polis Koleji Müdürlüğü’ne iletir. 1. Yıl İngilizce eğitim verilir 4 yılda eğitim tamamlanır. Buradaki öğrenciler polis akademilerine sınavsız girmeye hak kazanırlar. Komiser Yardımcısı olarak mezun olur ardından 1. Sınıf emniyet müdürlüğü rütbesine kadar yükselmeleri mümkündür.
  • 2 yıllık Polis Meslek Yüksekokulları: YGS sınavından 270 puan ve üzeri alan kişilerin başvuru yapması mümkündür. TC vatandaşı olmak gereklidir. Lise mezunu olmak ya da 4. Sınıfta olmak gereklidir. Disiplinsizlikten kaynaklı olarak okuldan atılmamış olmak gereklidir. Şehit, vazife malulü kişilerin eşleri ve çocukları YGS sınavında 140 puan üzerinden başvuru yapabilmektedir. 18 yaşını tamamlamış olmak gereklidir. Askerliğini tamamlayan kişiler için 24 yaşından ve askerliğini tamamlamayanlar için 26 yaşından gün almamış olunmalıdır. Bayanların 162, erkeklerin ise 167 boyunda olmaları ve beden kitle endeksinin 18 dahil olmak üzere ve 27 dahil olmak üzere bu endeksler arasında olması gerekmektedir. Sağlık yönetmeliğine göre gerekli koşulların sağlanmış olması gereklidir. Ahlaka ayrı herhangi bir işi olmaması gereklidir. Herhangi bir madde kullanmadığı adli ve tıbbi kurumlar tarafından onaylanmalıdır. Aday evli ise eşi içinde yüz karartıcı suç, sicil ve tıbbi araştırmalar yapılır. Adayın siyasi bir parti ile alakası olmamış olması gereklidir. Askerlik ile ilgili bir ilişkisinin olmaması gereklidir. Sağlık şartları ya da mülakat ile yazılı sınavda kalan kişiler gerekli şartları sağladıktan sonra yeniden başvuru yapabilirler.
  • Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi: TC vatandaşı olmak gereklidir. Buraya başvuru yaptığınız zaman evli, birlikte yaşıyor ya da boşanmış olmamanız şartı aranmaktadır. 22 yaşından gün almamış olmak ve 18 yaşını tamamlamış olmak gereklidir. Erkeklerin 162 boyunda bayanların ise 165 olması ve vücut endekslerinin 18-27 arasında yer alması gereklidir. Sağlık koşullarını sağlamak gereklidir. Genel olarak Polis Meslek Yüksekokulları ile aynı özellikler aranmaktadır. Öncelik polis koleji mezunlarına verilmektedir ve fakülteye gidemeyen polis koleji mezunları dilekçe vererek buraya geçiş sağlayabilmektedirler. Lise mezunlarının bu okula başvuru da bulunmak için kurum tarafından belirlenen taban puanı sağlamalıdırlar. Eğer yeteri kadar müracaat olmazsa dekanlık taban puanı düşürebilmektedir.
  • Polis Meslek Eğitim Merkezleri: Burada 6 Aylık bir eğitim verilmektedir ve her üniversitenin mezunları burada bulunabilir. Açık öğretimden mezun olan kişiler de başvuru yapabilmektedir. TC vatandaşı olmak gereklidir. 4 yıllık ve buna denk bir okulu bitirmek gereklidir. Bayanların 27 yaşından erkeklerin ise 29 yaşını doldurmamış olması gereklidir. Bayanların 162, erkeklerin 167 olması gereklidir. Bu aşamadan sonraki kurallar genel polis olma kuralları ile aynıdır. Burası KPSS puanı ile adayları alır. Genel müdürlük her sene bir taban puan belirler bu puanı almış olmak gereklidir. Bu merkezdeki eğitim kişileri polis memuru olarak işe başlatır. Komiser yardımcılığı kursuna 9 ay giden kişiler mesleğe komiser yardımcısı olarak başlar.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here